0362 999 11 55

Beslenme Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

By: kaptan

Sağlıklı beslenme ve kaliteli bir yaşam için beslenme hakkında doğru olanları bilmek gerekir.

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda merak edilenler hakkında pek çok farklı görüş öne sürülür. yanlış bilinen doğrularla doğru bilinen yanlışları tek tek ele alalım.

Diyet yaparken yağ tüketilmemeli midir?

Yağdan yoksun diyetler yağda eriyen vitaminlerin (A, D, E ve K)  vücutta emilimlerini engelleyerek bu vitaminlerin eksikliğine yol açar. Dolayısıyla vitamin eksikliğinin neden olduğu hastalıkların görülme riski artar. Ayrıca hormon metabolizmasının çalışması ve düzeninin bozulmaması için de bir miktar yağ tüketilmelidir. Fakat 1 g yağın 9 kalori enerji verdiği düşünülerek aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

 Öğün atlamak, aç kalmak kilo verdirir mi?

Ara öğünlerle desteklenmeyen bir beslenme düzeni metabolizma hızını yavaşlatır,aynı zamanda ara öğün yapılmadığında ana öğünde oluşacak  aşırı açlık o öğünde fazla besin alımına neden olacaktır. Bunun sonucu olarak da kilo verme güçleşir.

 Diyette karbonhidratı kesmek zayıflatır mı?

Zayıflama diyetlerinde kilo aldırdığı düşüncesiyle  karbonhidrat içeriği yüksek olan besinlerden (ekmek, bulgur plavı, makarna vb) uzak durulur. Oysa ki vücudumuzun beli oranlarda karbonhidrata ihtiyacı olduğu  unutulmamalıdır.

 Kızarmış ekmeğin kalorisi kızarmamışa göre daha mı düşüktür?

Ekmek kızartıldığı zaman sadece yapısındaki suyu kaybeder. Dolayısıyla kalorisi aynı kalır. Yapısında az miktarda da olsa bulunan proteinin kalitesi ısı etkisiyle düşer.

 Fazla su içmek zararlı mıdır?

Böbreklerin dışarı atamayacağı kadar su, vücutta toksik etki gösterir.  Ancak su zehirlenmesi günlük gereksinimin çok üzerinde içildiği zaman ortaya çıkabilir. Bazı hastalık durumlarında bu kadar çok su içilmeden de böbreklerin atma kapasitesi aşılabilir. Aşırı su içme belirtilerinden biri de bulanık görmektir.

 Sıcak su içmek zayıflatır mı?

Sıcak ve soğuk suyun tek farkı mideden boşalma hızlarının faklı oluşudur. Sıcak su mideden daha geç boşaldığı için tokluk hissi oluşturabilir. günümüzde su tüketiminin bu kadar yetersiz olduğu göz önünde bulundurulursa ‘sıcak veya soğuk, yeter ki bol miktarda tüketin’ şeklinde önerilerde bulunmak doğru olacaktır.

Gıdaların besin değerlerini kaybetmemek için çiğ olarak mı yemeliyiz?

Gıdaların pişirme işlemleri de dahil, herhangi bir yolla işlenmesi besin öğelerinde bir miktar azalmaya yol açar. Bu besin değeri kayıpları uygulanan sıcaklık derecesine ve süresinin uzunluğunu bağlı olarak artar. Örneğin; çiğ yumurta salmonella bakterisinin,  çiğ et çeşitli bakteri ve parazitlerin, pastörize edilmemiş çiğ süt bir çok hastalık mikrobunun vücuda girmesine neden olur. Buna karşılık çiğ olarak tüketilebilen sebze ve meyvelerden besin öğelerini ve kalp, kanser gibi çeşitli hastalıklardan koruyucu maddeleri daha fazla alırız.

 Diyet ürünlerden istenilen miktarda yenilebilir mi?

Kalorisi ne kadar azaltılmış olursa olsun, tamamen kalorisiz olmadığı için fazla tüketimi ağırlık artışına neden olacaktır.

 Diyette meyve sınırsız tüketilebilir mi?

Meyveler, meyve şekeri olan fruktozu içermektedir. Dolayısıyla aşırı tüketimi aşırı kalori alımına neden olacaktır.

Akşam 19.00′ dan sonra birşey yenmemeli midir?

Saat sınırlaması bireyden bireye farklılık göstermektedir. Örneğin gece çok geç saatlerde uyuyan bir birey için akşam yemeği saati daha geç bir zamana çekilebilir. Gece açlığı günün en uzun açlığı olduğu için ve kan şekeri düzenini sağlamak için gece ara öğünü yatmadan yaklaşık 2 saat önce tüketilmelidir.

 Diyet yaparken tuz kesilmeli mi?

Bireyde yüksek tansiyon problemi yoksa makul ölçülerde tuz tüketebilir. Miktarı artırıldığında vücutta ödem ve su birikimi artacaktır.

Spor aç karna yapılmalıdır?

Spor ne aç karna ne de çok ağır yemek sonrası yapılmamalıdır. Aç karna yapılan fiziksel aktivite kişinin kan şekerini çok fazla düşürürken, hemen yemek ardından yapılan aktivite kalbe yük getirecektir. Bu nedenle hafif bir kahvaltı, bir ara öğün ya da ana öğünden yaklaşık 1 saat sonra yapılması doğru olacaktır.

Related post