0362 999 11 55

HASTA REHBERİ

Hastaneye Gelmeden Önce

 Her zaman sağlıklı günlerinizde sizlerle görüşmeyi diliyoruz.

“Endişelerimizin çoğu, bizi nelerin beklediğini bilmediğimiz durumlarda ortaya çıkar” sözünden yola çıkarak hastanemizde geçireceğiniz zamanı etkin kullanmak ve rahat edebilmeniz için hastanemize gelirken neler yapmanız gerektiği konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz…

Biz sizin her türlü endişenizi ve sıkıntınızı en aza indirmek ve sizi hastanemizden huzurlu bir şekilde yolcu etmek için haftanın her günü 24 saat buradayız

Hastanemize gelmeden önce; yaptıracağınız işlemler ve gerekli hazırlıklar hakkında her türlü bilgiyi 0362 999 11 55  numaralı telefonu arayarak Çağrı Merkezindeki görevlilerimizden öğrenebilirsiniz. Onlar sizin her türlü yardım çağrınıza, her türlü bilgi isteğinize cevap vermek ve sizlere hastanemizle ilgili her konuda yardımcı olmak üzere 24 saat telefon başında sizleri dinliyor olacaklar.

Onlardan, hastanemizin bölümleri, doktorları ve çalışma saatleri hakkında bilgi alabilirsiniz. İlgili birimler için randevu taleplerinizi de yine bu arkadaşlarımız karşılayacaktır. Sizin için hastanedeki her süreci bilgi vererek açıklayacak ve sorularınıza yanıt verecek çağrı merkezi görevlisi arkadaşlarımız sizin hastanemizdeki yakınlarınızdır…

Hastanemize gelirken lütfen yanınızda mutlaka nüfus cüzdanınızı/ehliyetinizi getiriniz. Yasa gereği kimliksiz işlem yapamıyoruz.  Kimlik belgeniz hastanemizdeki gerek poliklinik gerekse yatış işlemleriniz için gerekli olacaktır. Hastanemize ilk kez geliyorsanız arkadaşlarımız, sizin bilgilerinizle bilgi sistemimize kaydınızı yapacaklardır.

Tedavinizin sürekliliğinin sağlanabilmesi için evde kullandığınız ilaçlarınızı yanınızda getirmeyi unutmayınız. Reçeteli ilaçlarınızın yanı sıra kullandığınız vitaminler, aspirin ve bitki tedavilerini de getirmeyi unutmayınız. Hekiminiz talep ettiyse, ilgili röntgen, tetkik sonuçları ya da raporlarınızı da mutlaka beraberinizde bulundurunuz.
Hastaneye Geldiğinizde
Hastanemize geldiğinizde sizi danışmadaki arkadaşlarımız karşılayacaklar. Her türlü sorunuzu onlara iletebilir, gerek kendi işlemleriniz gerekse hastanede bulunan yakınlarınızla ilgili bilgiyi kendilerinden alabilirsiniz.

Eğer polikliniğimize gelmişseniz; poliklinik bankolarındaki “Hasta Danışmanı” olan arkadaşlarımız sizleri güler yüzle karşılayacak ve sizlere yardımcı olmak için görevlerini en iyi şekilde yerine getireceklerdir. Polikliniklerimize eğer randevu alarak gelmişseniz randevu saatinden, lütfen en az 15 dakika erken geliniz. Siz geç geldiğinizde, sizden sonraki randevularda aksamalar oluyor. Eğer zamanında geldiniz ve 15 dakika beklettik ise, lütfen Hasta İletişim Birimi Sorumlusuna bildiriniz

  
Hastanemizdeki tüm süreçlerinizde her türlü yardım talebinizi “Hasta Hizmetleri” görevini üstlenmiş arkadaşlarımıza iletebilirsiniz. Onlar, hastanemizle ilgili her türlü işleyişi iyi bilen ve sizi rahat ettirmek isteyen arkadaşlarımızdır. Bizim için önemli olan, kapımızdan girdiğiniz andan itibaren kendinizi dostlarınızın yanında hissetmenizdir. Bunun için çaba harcayacağımıza ve her zaman bu sözümüzün gereğini yapmak için kendimizi geliştireceğimize söz veriyoruz.

Poliklinikte işlemleriniz bitip evinize döndüğünüzde, eğer bir problemle karşılaşırsanız ya da bir soru sormanız gerekirse 24 saat boyunca, rahatlıkla hastanemizi arayarak ilgili bölümün nöbetçi hekimine ulaşabilirsiniz. O sizi dikkatle dinleyecek ve sorununuzu çözmeye çalışacaktır. Gerekirse kendi doktorunuzla da görüşecek ve gecenizi huzurlu geçirmenizi sağlamak için elinden geleni yapacaktır.

Eğer hastanemizde yatarak tedavi olmaya gelmişseniz; tercihinize göre size özel odalarımız ayarlanacak. Tercih ettiğiniz odanın müsait olmaması durumunda, ilk fırsatta istediğiniz odaya transfer edilebilirsiniz.
ZİYARETÇİ REFAKATÇİ BİLGİLENDİRME FORMUNU OKUYUNUZ.
Rahatlığınız en büyük önceliğimizdir. Fakat değerli eşyalarınızı evde bırakmanızı rica ediyoruz. Ameliyat veya başka bir girişimsel işlem yapılacak ise, tüm ziynet eşyalarınızın çıkartılacağını hatırlatmak isteriz. Yanınızda değerli eşyalar var ise hasta yatış birimine emanet edebilirsiniz.

Odanın tanıtımı hemşireniz tarafından yapılacak ve odada bulunan tüm eşyaların kullanımı anlatılacaktır.

Hemşireniz tarafından size, protokol numaranız, adınız, doğum tarihiniz ve doktorunuzun ismi yazılı olduğu bir kimlik bilekliği verecektir. Bu bilekliği hastanede yattığınız süre boyunca takmanız, işlemlerinizin güvenli yapılabilmesi adına önem taşımaktadır.

Odalarımızda enfeksiyon kontrolünü ve güvenliğinizi sağlamak için yiyecek bulundurulmamasına önem veriyoruz. Buzdolabınızı içecekleriniz için kullanabilirsiniz. Eğer özel bir diyetiniz yoksa kafeteryamızdan faydalanabilirsiniz.

LimanHastanesinde hastalarımızın güvenliğine çok önem veriliyor. Özet olarak, eğer sorularınız ve endişeleriniz varsa mutlaka bize söyleyin ve anlamadıysanız tekrar sorun.

Güvenliğinizle ilgili herhangi bir şeyi sormaktan çekinmeyin.
Hemşire veya doktora yanlış tedaviyi aldığınızı düşündüğünüzde bunu söylemekten çekinmeyin.
Uygulanan tedaviye dikkat edin. Doğru tedavileri ve ilaçları doğru sağlık profesyonelleri tarafından aldığınızdan emin olun. Varsayımlarda bulunmayın.
Herhangi bir şey size doğru gelmediğinde hemşire ya da doktora söyleyin.
Sizinle ilgilenecek kişilerin ellerini yıkayıp yıkamadıklarına dikkat edin. Sağlık ekibi “sabun ve su”dan daha etkin olan özel el temizleme ürünleri de kullanabilir.
Hemşire ya da doktorunuzun herhangi bir tedavi ya da ilaç uygulamadan önce bilek bandınızı kontrol ederek ya da isminizi sorarak kimliğinizi doğruladığından emin olun. Tanılarınız, uygulanacak tıbbi testler ve tedavi planınız konusunda kendinizi eğitin.
Doktorunuza, sizin hastalığınızı tedavi etme konusunda kendisini nitelikli kılan uzman eğitimi ve tecrübesi konusunda sorular sorun (ve aynı soruları sizi yönlendirdiği diğer doktorlar için de sormayı unutmayın).
Durumunuzla ilgili bilgi isteyin.
Güvenilir bir aile üyesi ya da arkadaşınızdan sizin için vekil olmasını isteyin. Vekiliniz siz stres altındayken sormayı düşünemediğiniz soruları sizin için sorabilir. Hastalarımızı vekil tayin etmeleri konusunda teşvik ediyoruz.
Hangi ilaçları aldığınızı ve neden aldığınızı bilin. İlaç hataları dünyada en sık yapılan sağlık bakım hatalarıdır.İlaçların amacını sorun. Bununla ilgili marka ve isimleri dâhil olmak üzere yazılı bilgi isteyin. Ayrıca ilacınızın yan etkileri konusunda da sorular sorun.
Bir ilacı tanıyamadıysanız ilacın sizin için olup olmadığını doğrulatın. Ağız yoluyla alınan ilaçları yutmadan önce sorun ve serum-sıvı kaplarının paketlerini okuyun. Eğer bunu yapacak kadar kendinizi iyi hissetmiyorsanız, vekilinizden sizin için yapmasını isteyin.
Eğer serum verildiyse, hemşirenize sıvının “bitmesinin” kadar süreceğini sorun. Eğer doğru şekilde damlamadığını düşünüyorsanız hemşirenize söyleyin (çok hızlı ya da çok yavaş).
Her yeni bir ilaç aldığınızda, doktorlarınıza ve hemşirelerinize alerjileriniz hakkında ya da geçmişte aldığınız ilaçlara karşı verdiğiniz olumsuz reaksiyonlar hakkında bilgi verin.
Tedavinizle ilgi her karara katılın. Sağlık bakımı ekibinin merkezi sizsiniz.
Siz ve doktorunuz, size ne yapılacağı konusunda tam olarak anlaşmaya varmalısınız.

Hastaneden Ayrılırken
Evinizde bakımınız devamını sağlayabilmek için multidisipliner taburcu planınız yapılacak;Taburcu talimatları (diyet, egzersiz, banyo, vs), İlaç reçeteleri ve kullanma talimatları, Kontrol muayeneleri ve/veya takip hizmetleri (fizik tedavi, diyet vb).
Taburcu planınız ile ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa, hemşireniz veya hekiminiz size yardımcı olacaktır.
Fatura ödemesi sizin sorumluluğunuzdadır. Verdiğiniz bilgilere göre ödeme planı yapıldıktan sonra üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirmenizi rica ederiz. Faturanız ile ilgi sorularınızı Hasta Yatış ve Taburcu temsilcilerine iletebilirsiniz.
Taburcu aşamasında işlemleriniz belirli bir zaman alacaktır. Bunun nedeni faturalama aşamasında, mevcut bilgilerinizin ve faturalarınızın sigorta yetkilisi tarafından incelenip sigortanıza gönderilmesi ve yapılan işlemlere sigorta şirketinizin ödeme onayını vermesidir. Taburculuk işlemleriniz doktorunuzun taburcu onayı vermesinden itibaren yaklaşık olarak bir saat gibi bir zaman içinde sonlandırılacaktır.
Yatan Hasta Memnuniyet Anketi doldurmayı unutmayınız. Bu önemli geri bildirim bizleri yönlendiriyor ve süreçlerimizi gözden geçirmek için iyi bir fırsat oluşturuyor. Hizmetlerimizde daha iyi olabilmek için düşüncelerinizi öğrenmeliyiz. Anketler her hasta odasında bulunmaktadır ve doldurduğunuz anketleri her servis kapısının yanında bulunan anket kutularına koyabilirsiniz.
Bizler, danışman arkadaşlarımız, çağrı merkezi görevlilerimiz, hasta danışmanlarımız ve hasta temsilcilerimiz, hepimiz SİZİN LİMAN HASTANESİ’NDEKİ YAKININIZ
. Bunun bizim için önemli ve çok yüksek bir sorumluluk olduğunun da bilincindeyiz.
Sevgimiz, saygımız ve ilgimizi sizlere en güzel şekilde iletmek için her zaman görevimizin başında olacağız…
Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle..