0362 999 11 55

Su İçmek İçin Neden Mi Arıyorsunuz?

By: kaptan

Soğuk havalarda su içme isteğinin azalması birçok kişinin yaşadığı bir durumdur. İşte kışın da yaz aylarındaki kadar su tüketmeniz için size geçerli 10 neden;

1- Su insan vücudunun ana bileşenidir: İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 75’i bu oran yaşa, cinsiyete, vücut yağına ve benzeri etmenlere bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte- sudan oluşmaktadır. Dışarıdan besin alınamaması durumunda 4 ila 8 hafta süreyle yaşam devam edebilirken; susuz kalma durumunda bu süre oda sıcaklığında 10 güne düşmektedir.

2- Vücudun besleyici bir ajanıdır: Su kanın içeriğinde tüm vücudu dolaşarak, tüm organ ve hücrelere besin öğeleri ve oksijen taşımaktadır. Birçok besin öğesi, esansiyel tuz için çözücü olarak görev yaparak; vücut tarafından emilimlerine olanak sağlamaktadır.

3- Vücudun temizleyici bir ajanıdır: İdrar ve ter yoluyla metabolik artıkların vücuttan atılmasında bir aracıdır.

4- Böbrek taşı oluşum riskini azaltır: Böbrekler kandaki artık ürünleri süzerek onları üre formatında vücudun dışına atmaktadır. Üre içerisindeki bazı tuzların yoğunluklarının artışı böbrek taşı oluşumu için ciddi bir risk oluşturmaktadır. Ve bu risk birçok kişide daha fazla su tüketimi ile ürenin seyreltilmesi yoluyla düşürülebilmektedir. Böbrek taşı oluşum riski taşıyan yetişkinlerde günlük 12 bardaktan az su tüketmemeleri önerilmektedir.

5- Kan basıncının düşürülmesinde etkilidir: Vücudun optimal sıvı düzeyleri, az sıvı tüketimi, ağır egzersiz veya hastalık gibi çeşitli nedenlerden ötürü düştüğünde vücut bu sıvı eksikliğini damarlarında gidermeye çalışarak büzüşmelerine bu durum da kan içeriğindeki suyun azalmasına (solunum ve terleme yoluyla) ve kan basıncının artmasına neden olmaktadır. Tabii ki bu sonuç su yüksek miktarda su kaybının olduğu durumlar için geçerlidir.

Related post